Zágrábi sikereink

2013-12-21 09:29 Forrás: Orvosok Lapja 2012/11. -- Jerémiás Attila
1556
Cikk küldése email-ben Cikk nyomtatása A A A

Ez évben is sikeresen szerepeltek, a 34. Orvos Világjátékokon a magyar orvos sportolók, amelyet Zágráb rendezett. Horvátország fővárosa ideális helyszín volt számunkra, hisz Magyarországhoz földrajzilag közel helyezkedik el. A versenyek lebonyolításához a létesítmények száma, valamint a felszereltsége minden igényt kielégített.

A világjátékoknak külön érdekessége volt az a tény, hogy a verseny kezdete egybeesett Horvátország Európai Unióhoz való csatlakozásával. A színpompás rendezvényeken mi is részt vehettünk, és együtt ünnepelhettünk a horvát polgárokkal. A megnyitó ünnepségre az atlétikai stadionban került sor, a részt vevő országok csapatainak felvonulását a tisztségviselők üdvözlése majd a bírók és a versenyzők fogadalomtétele követte. 50 ország közel 1500 sportolója 22 sportágban mérte össze erejét. Érdekes volt látni, hogy távoli földrészekről is érkeztek orvosok – Chiléből, Venezuelából, Brazíliából, Argentínából, Kanadából, Costa Ricából. Hazánkat 27 orvos és egészségügyi dolgozó képviselte. A 27 résztvevő közül 21 tagja a Magyar Orvosok Sportegyesületének. Ez a tény arra utal, hogy a szervező és a figyelemfelhívó munkánk eredményes. Versenyzőink jól felkészültek erre a sporteseményre, amit jól mutat az érmes helyezések nagy száma. Összességében 66 érmet nyertünk, amelyből 45 arany, 10 ezüst és 11 bronzérem volt. Az országok közötti rangsorolásban előkelő helyet szereztünk az érmeink számával. Sportolóink 10 sportágban versenyeztek, legtöbben az atlétikában indultak (10 fő), asztaliteniszben (4 fő), úszásban (3 fő), lövészetben (3 fő), vívásban (2 fő), tollaslabdában (2 fő), teniszben (1 fő), triatlonban (1 fő), kerékpárban (1 fő), erőemelésben (1 fő).

Atlétikai sportágban indult 10 kollégánk 18 arany, 3 ezüst és 6 bronzéremmel a legsikeresebbek volt. Az orvosnők, mind létszámban, mind az érmek számában megelőzték a férfiakat. Dr. Bogád Judit és dr. Peresa Magdolna 4-4 arany és 1-1 bronzéremmel a legeredményesebb versenyző volt. A fiatalabb korosztály képviselői közül dr. Stefanovics Ágnes, Kácser Krisztina 3-3 arany és 1-1 bronzérmet, dr. Telepovszki Ágnes és dr. Tóth Ildikó 1-1 aranyérmet nyert. A férfiak közül a legtöbb érmet dr. Rádi Imre szerezte: 2 ezüst és 3 bronzérmet. Őt követte dr. Jerémiás Attila 1 arany, 1 ezüst és 1 bronz, valamint erőemelésben 1 aranyéremmel. Dr. Kosztelni Iván futásban 1 bronzérmet nyert.

Asztaliteniszben 2 női és 2 férfi kollégánk indult. Dr. Kovács Mária 2 aranyérmet, dr. Draganné dr. Kun Erika 1 aranyérmet, dr. Sági László 1 arany, 1 ezüst és 1 bronzérmet, Kuti Sándor 2 arany és 1 ezüstérmet nyert.

Lövészetben 3 férfi kollégánk szerepelt kiemelkedően. Dr. Döme Péter 4 arany és 1 ezüstérmet, dr. Sipos Péter 4 aranyérmet és dr. Gartai Imre 1 aranyérmet szerzett.

Úszásban aranyérmes lett dr. Szokol Diána és dr. László Mariann. Férfi indulónk, dr. Pálos Péter helyezést ért el.

Vívásban dr. Póka László 2 arany és 2 ezüstérmet, dr. Juhász Vera 2 arany és 1 bronzérmet nyert.

Tollaslabdában dr. Tombor Attila 2 arany és 1 ezüstérmet, Kispál Klaudia 1 arany és 1 ezüstérmet nyert.

Teniszben dr. Móricz András 1 aranyérmet nyert.

A versenyek után, esténként érem-ceremóniára gyűltek össze a versenyzők, hasonlóan az előző évekhez. A versenyzés mellett lehetőségünk volt megismerni Zágráb nevezetességeit, pihenni a Jarun-tó partján.

Az Orvos Világjátékok nemcsak a versenyekről szól, hanem lehetőséget biztosít szakmai továbbképzésre is. Az előadások zöme sportsérülések kezeléséről, dopping és a sport kapcsolatáról, a hirtelen szívhalálról az atlétikában, a csontritkulás megelőzéséről, kezelése lehetőségeiről szól.

A záróünnepségen a verseny szervezői bejelentették, hogy 2014-ben Ausztria ad otthont a 35. Orvos Világjátékoknak Welsben. A verseny tervezett időpontja 2014. 06. 22–29.

A Magyar Sportoló Orvosok Egyesülete nevében szeretném kérni a kollégákat, hogy részvételi szándékukat jelezzék felénk, és reméljük, hogy legalább ilyen létszámban tudjuk képviselni a magyar orvosokat, és hasonló szép sikereket tudunk majd együtt elérni.